Ta strona używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności RODO
Polityka Prywatności
Regulamin Strony
AKCEPTUJĘ

Apel do Rzecznik Praw Dziecka o podjęcie w końcu działań broniących dzieci.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia programu interwencyjnego „Sensacje i Skandale” – Superstacja, którego gościem był Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA Maciej Lisowski.

Celem programu jest zwrócenie uwagi na problemy występujące w społeczeństwie, a przede wszystkim na ludzką krzywdę. W tym przypadku rozmowa została poświęcona matce siedmiorga, a już niedługo ośmiorga dzieci. Obecnie kobieta zamieszkuje w lokalu będącym przedmiotem umowy najmu socjalnego jedynie z trójką dzieci, gdyż pozostała czwórka przebywa w domu dziecka. Rodzina jest objęta nadzorem kuratora sądowego, a także wspierana przez asystenta rodziny oraz pracowników socjalnych. Niestety określenie warunków panujących w mieszkaniu jako zaniedbanych, jest ogromnym niedopowiedzeniem. Ociekające brudem sprzęty, znajdująca się na środku kuchni muszla klozetowa, porozrzucane ubrania i śmieci, a przy tym głodzone przez 3 tygodnie pies i kot.

Pomimo starań pracowników Miejskiego Ośrodek Pomocy Społecznej, w tym powiadomienia sądu o warunkach panujących w rodzinie, objęcia pomocą przez kuratora, w sprawie nie podjęto żadnych konkretnych działań mających na celu pomoc dzieciom.

Na pytanie prowadzącej program Agnieszki Ludwisiak-Wypior, gdzie w takiej sytuacji jest Rzecznik Praw Dziecka oraz co można zrobić w przypadku gdy Sąd oraz kurator nie reagują, głos ekspercki zabrał Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA Maciej Lisowski: „Trzeba użyć wszystkich instrumentów prawnych w postaci odebrania praw rodzicielskich, może ograniczenia, chociaż z tego co wiem ono nie pomoże. Trzeba uruchomić Rzecznika Praw Dziecka, tak aby objął nadzorem postępowanie, bo może z urzędu objąć nadzorem postepowanie, jeżeli się toczy w sądzie, a jeżeli nie to zainicjować takie postępowanie. Są ku temu narzędzia, są formy nacisku pozytywnego.”

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia całość programu dostępna poniżej: