Stanowisko Fundacji LEX NOSTRA w sprawie działań członków komisji wyborczych związanych z weryfikacją zaświadczeń o prawie do głosowania.

Stanowisko Fundacji LEX NOSTRA w sprawie działań członków komisji wyborczych związanych z weryfikacją zaświadczeń o prawie do głosowania.

Fundacja Promocji Mediacji i Edukacji Prawnej LEX NOSTRA otrzymuje informacje o przypadkach wzywania członków obwodowych komisji wyborczych do składania wyjaśnień w związku z podejmowanymi, podczas pierwszej tury wyborów Prezydenta RP, przez nich próbami weryfikacji numerów zaświadczeń o prawie do głosowania.

Pragniemy podkreślić, że działania mające na celu weryfikację numerów zaświadczeń o prawie do głosowania nie tylko nie wykraczają poza kompetencje członków komisji, ale wręcz świadczą o należytej staranności, oraz trosce o rzetelność procesu wyborczego. Ich celem było i jest sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości – nie zaś podejmowanie decyzji co do ważności głosu. Takie czynności, prowadzone w dobrej wierze, są zgodne z art. 160 Kodeksu wyborczego, nakładającym na komisje obowiązek nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego.

W świetle publicznych obaw dotyczących możliwości nadużyć przy głosowaniu na podstawie zaświadczeń, Fundacja rozumie i wspiera postawy obywatelskie, które mają na celu wspieranie transparentności i uczciwości wyborów. Korzystanie z dostępnych narzędzi – nawet jeśli nie były one autoryzowane – wynika z realnej troski o proces wyborczy, nie zaś z zamiaru ograniczania prawa głosu.

W ocenie Fundacji działania te mieszczą się w konstytucyjnie chronionym zakresie wolności obywatelskiej, aktywności w ramach demokracji uczestniczącej oraz prawa do wyrażania opinii w sprawach publicznych. Oczekujemy, że wszelkie reakcje ze strony administracji publicznej w takich przypadkach będą proporcjonalne, wyważone i wolne od pochopnych ocen, a przede wszystkim – uwzględniające intencję działania członków komisji.

Wystąpienie Fundacji w tej sprawie jest wyrazem naszej statutowej misji – działania na rzecz poszanowania wolności obywatelskich.

Będziemy uważnie monitorować, tak jak robimy to od kilkunastu lat, sytuację i reagować wszędzie tam, gdzie obywatelska aktywność może zostać niesprawiedliwie zakwestionowana.

Maciej Lisowski

Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA

Udostępniamy przygotowane przez Stowarzyszenie RKW opracowanie pt. „Mąż Zaufania Obserwator Społeczny. Możliwości, zagrożenia i pułapki”.

 

You may like