Prawnik Fundacji LEX NOSTRA Katarzyna Walków na Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych”

kw1 kw5

W dniu 16 listopada 2017 roku prawnik Fundacji LEX NOSTRA Katarzyna Walków wzięła udział w organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Odpowiedzialność karna podmiotów zbiorowych”. Prezentujemy zdjęcia, jak i porządek obrad Konferencji.

„Pracujemy nad nowym modelem zasad odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych za czyny zabronione. To są przestępstwa przeciwko środowisku, uczciwości, przeciwko różnego rodzaju innym zachowaniom nielicującym ze standardami międzynarodowymi” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na briefingu prasowym w przerwie Konferencji. Poinformował, że projektowana ustawa przede wszystkim zrywa z koniecznością skazania konkretnej osoby fizycznej jako warunkiem odpowiedzialności podmiotu zbiorowego.

„Jeżeli ona przejdzie w takiej formie, jak to projektujemy, nie będzie konieczności skazania indywidualnej osoby za dany, konkretny czyn, aby móc pociągnąć do odpowiedzialności podmiot zbiorowy, firmę, spółkę” – poinformował wiceminister, zaznaczając, że obecnie obowiązujące przepisy, zakładające taką konieczność, są bardzo nieskuteczne: „W ubiegłym roku mieliśmy tylko jedno orzeczenie dotyczące uznania odpowiedzialności podmiotu zbiorowego”. Wiceminister zaznaczył, że druga istotna w projektowanej ustawie zmiana, to „zerwanie z katalogiem przestępstw”. Wysokość kary pieniężnej, przewidzianej w projektowanych przepisach, wyniesie od 30 tys. zł do 30 mln zł. Wiceminister zapewnił, że przygotowywane przepisy nie są wymierzone w biznes, ale mu służą.

kw3 kw4

kw6 kw2