Wyciek danych

WYCIEK DANYCH

Często w mediach możemy spotkać się z informacją, że doszło do ataku hakera i wyciekły dane osobowe zgormadzone przez wskazaną organizację. Większość ludzi przechodzi obok takich komunikatów obojętnie, nie zdając sobie sprawy jakie to może mieć konsekwencje wobec ich osoby. Takie dane mogą służyć później do różnych celów, od tych najmniej dolegliwych, do tych pociągających za sobą duże konsekwencje – najczęściej finansowe.Taka sytuacja spotkała najprawdopodobniej pana Marcina, który jako poszkodowany zgłosił się do naszej fundacji.

WEZWANIA DO ZAPŁATY

Pan Marcin pewnego dnia zaczął otrzymywać na swój adres zamieszkania wezwania do zapłaty pożyczek. Ich nadawcą był bank, w którym pan Marcin nie miał nigdy rachunku bankowego ani nie korzystał z żadnych oferowanych przez niego produktów. Pan Marcin po otrzymaniu listów skierował się do banku w celu uzyskania informacji. Na miejscu dowiedział się, że na jego dane zostały zaciągnięte pożyczki. Okazało się, że nieustalony sprawca w tym celu założył przez internet rachunek bankowy na dane pana Marcina, a następnie rówież za pomocą internetu zaciągnął dwie pożyczki.

Pan Marcin po zapoznaniu się informacjami przekazanymi przez pracownika banku skierował się na policję w celu zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Policja przyjęła zawiadomienie i wszczęła dochodzenie w sprawie niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pośrednictwem internetu w celu uzyskania korzyści majątkowej. Jednak po krótkim czasie umorzyła dochodzenie wobec niewykrycia sprawcy przestępstwa.

W tym samym czasie pan Marcin otrzymał korespondencję z banku, że wszelkie informacje dotyczące zaciągniętych pożyczek bank będzie udzielać organom ścigania. Poinformował również pana Marcina o tym, że dalsze kroki podejmie po otrzymaniu postanowienia o umorzeniu dochodzenia. Gdy bank otrzymał już postanowienie o umorzeniu dochodzenia, odpowiedział panu Marcinowi, że nie wykryto sprawcy, ale nie uznano też, że pokrzywdzony sam nie wziął tej pożyczki. Tym samym pan Marcin jest zmuszony do zapłaty zobowiązań, których sam nie zaciągnął.

WALKA W SĄDZIE

Pokrzywdzony nie zgadzając się z postanowieniem policji skierowywał zażalenie do sądu. W uzasadnieniu zażalenia wskazał, że Policja nie dokonała badania adresu IP komputera, z którego zostało założone konto bankowe oraz zostały zaciągnięte pożyczki, a po adresie IP komputera jest możliwe ustalenie adresu, pod którym sprawca przebywał w momencie popełnienia przestępstwa. Podkreślił również, że w trakcie dochodzenia nie zbadano w jaki sposób dokonana została weryfikacja osoby zakładającej rachunek bankowy. Pan Marcin wskazał, że w trakcie dochodzenia nie zostało ustalone w jaki sposób sprawca dokonał wypłat z założonego na jego dane konta bankowego.

W sprawie pana Marcina dokonano wielu niedopatrzeń. Sąd jest w trakcie rozpoznania zażalenia na postanowienie o umorzeniu dochodzenia. Fundacja Lex Nostra monitoruję sprawę pana Marcina na bieżąco, dokonując starań by postępowanie toczące się z jego udziałem zakończyło się pozytywnie.

FUNDACJA LEX NOSTRA

*Imiona i daty są przypadkowe – zostały zmienione na prośbę bohaterów artykułu

Rozlicz z nami PIT i przekaż 1,5% podatku

Prosimy o wsparcie działalności Fundacji LEX NOSTRA.

SANTANDER BANK POLSKA konto nr. 98 1090 1030 0000 0001 1662 5224

SWIFT (BIC code) Santander Bank: WBKPPLPP

IBAN: PL98 1090 1030 0000 0001 1662 5224