Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA Maciej Lisowski na Gali „Złota Setka Polskiego Rolnictwa” Tygodnika Wprost

wprost2

W niedzielę 17 grudnia 2017 roku Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA Maciej Lisowski wziął udział w uroczystej gali „Złota Setka Polskiego Rolnictwa” organizowanej przez tygodnik „Wprost”. Na spotkaniu obecna była również prawnik Fundacji LEX NOSTRA Katarzyna Walków.

Sytuację na rynku branży rolniczej i pozycję nagrodzonych laureatów rankingu tygodnik „Wprost:” podsumowuje: „Miliard złotych – tyle trzeba było mieć przychodu, by znaleźć się w pierwszej trzydziestce największych firm branży rolniczej w Polsce. Branża, przez niektórych lekceważona, jest perłą polskiej gospodarki i koniem pociągowym naszego eksportu. Tylko w 2016 r. wyeksportowaliśmy towary z branży warte ponad 24 mld euro, czyli ponad 100 mld zł. Tworząc ranking Złota Setka Polskiego Rolnictwa, dokładnie sprawdziliśmy, jak i ile zarabia się na rolnictwie. Liderem naszego rankingu okazała się Grupa Azoty, czyli największy polski koncern chemiczny, który dla branży agro produkuje nawozy i który z przychodami na poziomie 7 mld zł i zyskiem 426 mln zł (i to tylko z segmentu agro) wyprzedził producenta mięsa Animex. Stało się tak, mimo że rok 2016 był dla firmy trudniejszy i wyniki Grupy Azoty były nieco słabsze niż rok wcześniej. Azoty razem z należącym do PKN Orlen Anwilem rządzą na polskim rynku nawozów. Ani zachodnia, ani wschodnia konkurencja nie jest w stanie nawet się zbliżyć wynikiem do dwóch polskich spółek. Na drugim miejscu znalazł się wspomniany Animex, lider w produkcji mięsa w Polsce. To do niego należą popularne marki takie jak Morliny czy Krakus. Właścicielem firmy, której obrót wyniósł niemal 7 mld zł, jest chiński gigant WH Group, który regularnie już skupuje firmy rolno-spożywcze w naszym kraju.”

wprost3