Stanowisko lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro ws. Rzezi Wołyńskiej przesłane dyrektorowi Fundacji LEX NOSTRA Maciejowi Lisowskiemu

Przedstawiamy stanowisko lidera Solidarnej Polski, Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego  Zbigniewa Ziobro, w sprawie Rzezi Wołyńskiej. Stanowisko to zostało przesłane przez prezesa partii Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro dyrektorowi Fundacji LEX NOSTRA Maciejowi Lisowskiemu.

Warszawa, 11.07.2016 r.

Najgorsza była ta niedziela. W krwawą niedzielę, 11 lipca 1943 roku, śmierć od kuli była błogosławieństwem. Bo była najlżejsza. Ukraińscy nacjonaliści przyszli mordować polskich sąsiadów tak, by zadawać im jak największe cierpienie. Wszystkich bez wyjątku – kobiety, starców, dzieci, nawet niemowlęta. Niewinne ofiary nienawiści ukraińskich nacjonalistów wołają dziś o pamięć.

W 73. rocznicę rzezi wołyńskiej Solidarna Polska oddaje hołd wszystkim Polakom, którzy padli ofiarą oprawców ogarniętych nacjonalistycznym szałem. Pamiętamy też o zamordowanych Ormianach, Żydach, Czechach  oraz przedstawicielach innych narodowości. Składamy cześć odważnym Ukraińcom, którzy w tym okrutnym czasie zachowali człowieczeństwo. Narażali życie i ginęli, ratując polskich sąsiadów przed bestialstwem.

Ofiarom jesteśmy  winni pamięć, a nade wszystko prawdę. Na tej prawdzie chcemy budować przyszłość i jak najlepsze relacje z niepodległą Ukrainą. To jedyna droga do rzeczywistego pojednania, bo tylko prawda, nawet jeśli jest najboleśniejsza, wyzwala.

Ta masowa i straszna zbrodnia popełniona przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) przez dziesiątki lat nie została oficjalnie nazwana – zgodnie z prawdą historyczną – Ludobójstwem.

Jesteśmy przekonani, że dzień 11 lipca zostanie Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej II Rzeczpospolitej.

Honor et gloria.

Prezes Zarządu Głównego Solidarnej Polski