Z pomocą Fundacji LEX NOSTRA wygrała sprawiedliwość!

Danuta Turek długo walczyła o córkę. Niespełna 4-letnia Oliwia przebywała przy matce w Polsce, ale były partner pani Danuty – Francuz włoskiego pochodzenia – starał się jej odebrać dziecko. Choć ojciec nie łożył na utrzymanie dziewczynki i nawet nie starał się stworzyć pozorów bliskości wobec córki, to dzięki jego pozwie francuski sąd uznał, że pani Danuta powinna wydać małą w jego ręce.

Sąd Rejonowy w Lublinie natomiast 25 listopada 2014 roku zawiesił sprawę z powództwa Danuty Turek o ustalenie miejsca pobytu dziecka (przy matce – przyp. red.). Rzecznik prasowy lubelskich sądów tłumaczył w mediach, że zawieszając postępowanie z inicjatywy p. Turek sąd praktycznie nie miał wyboru, ponieważ zapadł już wyrok sadu francuskiego. Zapomniał jednak dodać, że wnioski były złożone równolegle, a zanim polski sąd zdołał wyznaczyć termin pierwszej rozprawy – sąd francuski zdążył już wydać wyrok…Tym samym polski wymiar sprawiedliwości de facto zamierzał uznać, że wyrok francuskiego sądu (z którym zresztą – wbrew Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – pani Danuta nie miała okazji w odpowiednim czasie i zrozumiałym dla siebie języku się zapoznać) jest wiążący również dla polskiego sądu!

Fundacja LEX NOSTRA konsekwentnie wspierała panią Danutę w jej dążeniu do sprawiedliwości. Wierzyliśmy, że wspólnie uda nam się doprowadzić do korzystnego i jedynego słusznego z punktu widzenia sprawiedliwości i prawa rozstrzygnięcia tej skandalicznej sytuacji.

Pomoc Fundacji, zainteresowanie sprawą mediów, oraz Państwa wpłaty (których zbiórkę koordynował Komitet Obrony Praw Człowieka i Obywatela przy Fundacji LEX NOSTRA – http://kopcio.lexnostra.pl/?o-nas,1) przeznaczone na pokrycie kosztów reprezentacji prawnej przed lubelskimi sądami (Fundacja nie może występować jako pełnomocnik strony) Danuty Turek w jej walce o dobro dziecka przyniosły doskonałe rezultaty – prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Lublinie (II instancja) opieka nad dzieckiem została jednoznacznie przyznana pani Danucie!

Dziękujemy serdecznie!

Zespół Fundacji LEX NOSTRA

 

Sprawę opisywaliśmy na artykule „Oddajcie mi córkę”

https://fundacja.lexnostra.pl/oddajcie-mi-corke/

Reportaż TVP „Francuski wyrok”

http://lublin.tvp.pl/17834374/27-listopada-2014