Innowacyjne firmy kołem zamachowym polskiej gospodarki

Wiele krajów w tym również Polska, podąża w kierunku wspierania innowacyjności gospodarki narodowej. Polska przyjęła plan, którego podstawowym elementem jest rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w części dotyczącej innowacyjności zakłada wprowadzenie zmian systemowych mających ułatwić współpracę przedstawicielom nauki i biznesu. Zapowiada także szereg nowych uregulowań usprawniających powstawanie i funkcjonowanie innowacyjnych przedsiębiorstw.

Mimo że przedsiębiorcy wykazują znaczne zainteresowanie innowacyjną działalnością, często brakuje im impulsu do jej rozpoczęcia, a bariera biznesowo- prawna bywa nie do przejścia. Jednakże współpraca z Fundacją LEX NOSTRA, która pomaga na co dzień firmom z podobnej branży, pozwala na rozwiązanie problemów tej natury. Zmiany prowadzące do usprawnienia całego procesu komercjalizacji badań są zasadniczo pożądane, zarówno przez środowisko przedsiębiorców jak i ekspertów, ale oceny aktualnie proponowanych przez państwo rozwiązań systemowych nie są jednolite. Niemniej jednak, wśród przedsiębiorców i analityków panuje przekonanie, że wprowadzane zmiany, choć zakrojone z rozmachem powinny być realizowane. Od kilku lat liderami wśród innowacyjnych firm są przedsiębiorstwa prywatne.

Funtronic to polska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku. Jest producentem i dystrybutorem Magicznego Dywanu – interaktywnego urządzenia projekcyjnego (podłogi oraz stołu), które stanowi innowacyjną pomoc dydaktyczną i rehabilitacyjną. Urządzenie zawiera zestaw multimedialnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych oraz aplikacji rewalidacyjnych, przeznaczonych do pracy z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym, a także rehabilitacji dorosłych i seniorów. Funtronic jest liderem w dostarczaniu takiego rozwiązania zarówno na rynku polskim jak i rynkach zagranicznych. Na eksport trafia ponad połowa interaktywnych podłóg Magiczny Dywan. Odbiorcami wysokiej jakości produktów są m.in. firmy i osoby prywatne z Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Litwy. Obecnie Funtronic sprzedaje swoje urządzenie w większości krajów europejskich, ale też w USA, krajach arabskich oraz krajach południowej Afryki. Firma nieustannie poszukuje kolejnych dystrybutorów i wchodzi na nowe rynki. W najbliższym czasie planuje rozpocząć działalność w Australii, Kanadzie oraz Portugalii. Pochodzący z Polski Funtronic został dostrzeżony przez światową branżę technologiczną.

W 2018 roku firma znalazła się w gronie 10 najbardziej perspektywicznych startup’ów z Europy Środkowo-Wschodniej według zestawienia programu Bridge to MassChallenge. Firma zakwalifikowała się także do półfinału Global Edtech Startup Awards 2018. Funtronic współpracuje z międzynarodowymi środowiskami związanymi z edukacją, technologią, oraz startupami. Ponadto firma przystąpiła m.in. do biznesowej sieci start-upowej Start Alliance, a także jest w stałym kontakcie z Fundacją LEX NOSTRA, która pozwala na odpowiednie zabezpieczenie działań firmy ze strony prawnej. Dzięki współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu w roku 2020 Magiczny Dywan będzie prezentowany na polskim stoisku narodowym podczas targów EXPO, które odbędą się w Dubaju.

Co wyróżnia najlepszych innowatorów? Rozwijają nowe kompetencje: zaawansowaną analitykę danych, umiejętność szybkiego wdrażania nowych rozwiązań technologicznych, stawiają na produkty i kompetencje mobilne oraz na tzw. Digital design. Jednocześnie radzą sobie ze zdobywaniem danych, odczytywaniem trendów rynkowych oraz znajdowaniem zewnętrznych partnerów, którzy są w stanie uzupełnić ich zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin, wzmacniając w ten sposób ich potencjał do tworzenia nowych, jeszcze bardziej zaawansowanych technologii.