Czy Marek Sowa może łamać prawo zasłaniając się wyłącznie faktem, że jest posłem?

Szanowni Państwo,

w dniu 16 października 2024r. o godz. 17.15 i 17.30 planowane jest przedstawienie Wysokiemu Sejmowi dwóch sprawozdań Komisji w sprawie wniosku oskarżyciela prywatnego Macieja Lisowskiego reprezentowanego przez radcę prawnego Tomasza A. Kuśmierka o wyrażenie zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej posła Marka Sowy.

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych po rozpatrzeniu tego wniosku na posiedzeniu w dniu 11 września 2024 r. na podstawie art. 7c ust. 5 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, stosunkiem głosów: 6 za uchyleniem immunitetu i 10 przeciw, przedłożyła propozycję odrzucenia obydwu wniosków oskarżyciela prywatnego Macieja Lisowskiego.

Transmisja posiedzenia dostępna jest pod poniższym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=CZoxbY4zsJE

Pan Poseł Marek Sowa podczas posiedzeń Sejmowej Komisji Śledczej w tzw. „aferze wizowej” wielokrotnie powtarzał kłamstwa i oszczerstwa na temat Dyrektora Fundacji LEX NOSTRA Pana Macieja Lisowskiego. Jak Poseł Marek Sowa sam przyznał podczas posiedzenia Komisji Regulaminowej w dniu 11 września 2024r., swoje wypowiedzi oparł wyłącznie na internetowym wpisie Tomasza Piątka, oraz artykule prasowym i fragmencie książki Leszka Szymowskiego, którego pozostały „dorobek dziennikarski” można bez trudu odszukać w Internecie. Przedstawiamy Państwu zaledwie kilka publicznie dostępnych przykładów „rzetelności dziennikarskiej” Leszka Szymowskiego

1. Nagranie video Leszka Szymowskiego: „POLSKA 2024 WEDŁUG ŻYCZEŃ LESZKA SZYMOWSKIEGO”, w którym Leszek Szymowski stwierdził m.in. cyt.: Panu Tuskowi i Panu Prezydentowi Dudzie życzę jeszcze jednej rzeczy, życzę żeby te nosy się tak bardzo im nie świeciły na brązowo, kiedy, kiedy biegają i klęczą przed Unią Europejską, bo jak wiadomo to już jest ten poziom braku godności, że można go porównać tylko do wkładania nosa w odbyt eurourzędnikom i o ile Donald Tusk się już w tym wyspecjalizował przez lata, o tyle Andrzejowi Dudzie można byłoby jeszcze życzyć żeby mu garnitur w okolicy kolan nie pękał jak będzie klękał tak regularnie przed włodarzami Unii Europejskiej i spełniał w podskokach ich wolę.” (od ok. 11:36 min. do 12:21 min. nagrania).

źródło: Leszek Szymowski TV – https://www.youtube.com/watch?v=V2n62jpSYfY

1. Nagranie video Leszka Szymowskiego: „ZIOBRO CHCIAŁ ZASTRASZYĆ… DONALDA TRUMPA!”, w którym Leszek Szymowski opublikował m.in. zdjęcie Pana Macieja Lisowskiego z Rudolphem W. Giuliani, zrobione (i opublikowane przez Pana Macieja Lisowskiego) we wrześniu 2019r. podczas uroczystej kolacji w ramach wizyty Wiceprezydenta USA Michael Pence w Warszawie. W materiale Leszek Szymowski następnie twierdził, że Zbigniew Ziobro   poprzez Pana Macieja Lisowskiego próbował szantażować Prezydenta USA Donalda Trumpa”.

źródło: Leszek Szymowski TV – https://www.youtube.com/watch?v=CIE3V7Z10xY

1. Nagranie video Leszka Szymowskiego: „POLSKA WYŚLE WOJSKO NA UKRAINĘ?! SIKORSKI WYPOWIEDZIAŁ DYPLOMATYCZNĄ WOJNĘ ROSJI!”,w którym Leszek Szymowski stwierdził m.in. cyt.: „Sikorski, Radek Sikorski, który schrzanił całą naszą politykę zagraniczną, mówi że niech się Putin zastanawia czy my wyślemy nasze wojska na Ukrainę, czy nie. Stopień bufonady i rozdętego ego Radka Sikorskiego chyba przekroczył nawet jego samego oczekiwania (…) Ale sprawa jest poważna, bo gdyby polskie wojska weszły na Ukrainę rzeczywiście, nie wiem czy Radek Sikorski zdaje sobie z tego sprawę, to my się znajdziemy w stanie wojny z Rosją, a jeżeli my się znajdziemy w stanie wojny z Rosją, to Rosja znajdzie się w stanie wojny z nami i będzie miała świetny pretekst żeby uderzyć np. bombą nuklearną albo jakąś tam inną”. (od ok. 5:10 min. do 5:58 min. nagrania).

źródło: Leszek Szymowski TV – https://www.youtube.com/watch?v=WbDWdj9oj9Y

1. Nagranie video Leszka Szymowskiego: „MOCNE SŁOWA PRAWDY O MASONERII”, w którym Leszek Szymowski stwierdził m.in. cyt.: „wtedy                   mielibyśmy pierwszy raz w życiu, pierwszy raz w historii sytuację, że Premierem jest agent o pseudonimie „Oskar”, a Prezydentem agent o  pseudonimie „Student”. (od ok. 1:20 min. do 1:29 min. nagrania).

źródło: Leszek Szymowski TV https://www.youtube.com/watch?v=uoWyeN4wCm0

Zadać należy pytanie, czy odpowiedzialna osoba publiczna, np. sołtys, bez jakiejkolwiek próby weryfikacji, którą może bez trudu dokonać, zapewne z pełną świadomością własnych czynów, wielokrotnie publicznie, poinformowałby (bez podania źródła) kilka milionów Polaków o „faktach”, o których wiedzę zaczerpnął z artykułu prasowego i książki Leszka Szymowskiego, którego pozostały „dorobek dziennikarski” można bez trudu odszukać?

Szanowni Państwo, tak właśnie uczynił Poseł na Sejm RP Marek Sowa, oczerniając Pana Macieja Lisowskiego i jego ponad 14-letnią działalność w ramach Fundacji LEX NOSTRA w oczach milionów Polaków.

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych oparła swoje negatywne stanowisko wyłącznie o fakt, iż Poseł na Sejm RP Marek Sowa jest chroniony immunitetem parlamentarnym, nie biorąc pod uwagę przedstawionych dowodów na nieprawdziwość słów Pana Posła.

Czy w takim razie Poseł na Sejm RP może bezkarnie łamać prawo, zasłaniając się wyłącznie faktem, że jest posłem?

Wyrażamy głęboką nadzieję, że Posłowie na Sejm RP umożliwią, by niezawisły i bezstronny sąd miał szanse ocenić postępowanie Pana Posła na Sejm RP Marka Sowy.

Janina Lisowska

Prezes Zarządu wraz z Zespołem Fundacji LEX NOSTRA

Poniżej przedstawiamy:

1. Zaświadczenie Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 6 września 2024r., z którego treści wynika, że Pan Maciej Lisowski nie był wcześniej karany.
  2. Pismo mec. Tomasza Kuśmierka z dnia 26 września 2024r. adresowane m.in. do Pana Posła na Sejm RP Marka Sowy.