Szanowni Państwo,
poniżej prezentujemy „Dekalog zmian w wymiarze sprawiedliwości“, którego ewentualne wprowadzenie w życie, w ocenie Fundacji LEX NOSTRA, ma olbrzymie szanse zrewolucjonizować i w dużej mierze uleczyć polski wymiar sprawiedliwości.
Zachęcamy, aby ubiegający się o reelekcję parlamentarzyści RP, jak i kandydaci niepełniący wcześniej poselskich czy senatorskich funkcji, potraktowali go, lub przynajmniej jego część, jako swój program wyborczy w zakresie wymiaru sprawiedliwości.
Zainteresowanych kandydatów prosimy o kontakt z naszą Fundacją. Głównym celem jest stworzenie listy i mapy poparcia dla konkretnych kandydatów w całej Polsce. Dzięki temu, kandydaci mogą liczyć na kooperację z Fundacją LEX NOSTRA, a także poparcie wielu osób i środowisk, które przez lata współpracowały z Fundacją.
Listę kandydatów wspieranych przez Fundację LEX NOSTRA zamierzamy opublikować 9 października.
Fundacja LEX NOSTRA – nasz program odnowy, sanacji i uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości:
-
Zwiększenie nadzoru nad postępowaniami prokuratorskimi poprzez przywrócenie funkcji sędziego śledczego, z sukcesem funkcjonującej w RP przed wojną.
-
Przywrócenie idei rewizji nadzwyczajnej.
-
Stworzenie ram prawnych i organizacyjnych do realnego znaczenia ławników w postępowaniu sądowym – przywrócenie społecznej kontroli procesów sądowych.
-
Bezpośrednie wybory Prezesów Sądów Apelacyjnych i Okręgowych, oraz Prokuratorów Apelacyjnych i Okręgowych.
-
Możliwość odwołania sędziów przez Prezydenta RP, np. na wniosek RPO czy organu, w skład którego mogliby wejść reprezentanci radców prawnych i adwokatów (tym samym konieczna reforma Krajowej Rady Sądownictwa). Musi istnieć poczucie, że funkcja sędziego nie musi być funkcją dożywotnią.
-
Likwidacja immunitetów sędziowskich i prokuratorskich (oczywiście w ramach szerszej idei likwidacji immunitetów, także poselskich).
-
Rozsądny dobór kadr sędziowskich, tak by aplikować do tej funkcji mogły jedynie osoby z rzetelnym prawniczym doświadczeniem, np. po 15 latach doświadczenia w pracy prawnika (w tym minimum 5 lat jako adwokat lub prokurator).
-
Jawne oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów, a także oświadczenia o powiązaniach członków ich rodzin z wymiarem sprawiedliwości.
-
Obowiązkowe badania lekarskie sędziów i prokuratorów, także psychologiczne.
-
Wprowadzenie zakazu dodatkowego zarobkowania sędziów, np. poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych w prywatnych przedsiębiorstwach.
Maciej Lisowski, dyrektor Fundacji LEX NOSTRA
m.lisowski@lexnostra.pl