Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA Maciej Lisowski na uroczystości wręczenia odznaczeń im. Antoniny i Jana Żabińskich

18 września 2017 roku Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA Maciej Lisowski wziął udział w odbywającej się w Warszawskim ZOO uroczystości ceremonii wręczenia odznaczeń im. Antoniny i Jana Żabińskich dla Polaków, którzy ryzykując życie pomagali i ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Wyróżnienie rozdane zostało w warszawskim ZOO jako miejscu, gdzie Żabińscy ukrywali Żydów podczas okupacji – odebrali je Polacy, którzy ratowali Żydów, a nie otrzymali wyróżnienia od Yad Vashem. Organizatorem uroczystości była Fundacja „From the Depths” („Z otchłani”). Patronat nad ceremonią objął Rząd Wielkiej Brytanii oraz Prezydent m.st. Warszawy. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicemarszałek Knessetu Yehiel Hilik Bar, delegacja kongresmenów z USA, parlamentarzyści brytyjscy, lider PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Mateusz Morawiecki, reprezentanci rządu, dyplomaci, polscy parlamentarzyści różnych opcji politycznych.

W swoim przemówieniu na uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział m.in.:

„Holocaust był arcyzbrodnią, był wyrazem skrajnego, najskrajniejszego zła. Zła, które pojawiało się w historii wiele razy, ale w XX wieku właśnie poprzez Holocaust pokazało jeszcze raz swoją najstraszliwszą twarz. Ale temu skrajnemu złu przeciwstawiło się coś, co można określić śmiało jako skrajne dobro – bohaterstwo najwyższej próby, które nie cofało się przed ryzykiem tortur, śmierci, śmierci własnej rodziny. To bohaterstwo, tak jak i ta niebywała zbrodnia Holocaustu muszą być pamiętane, wspominane i muszą być czczone. Bardzo dobrze się stało, że pojawił się ktoś, kto postanowił, by ten proces uczczenia tych, którzy owe bohaterstwo wykazali w najwyższym stopniu był rozszerzony, kontynuowany. Fundacja „Z Otchłani” to przedsięwzięcie zmierzające w tym kierunku, które ma doprowadzić do tego, że wielu spośród tych, którzy nie zostali uznani za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, mogą zostać jednak nagrodzeni. Musimy także pamiętać zawsze, że antysemityzm był główną przesłanką tej monstrualnej zbrodni, ale i dziś istnieje, choć przybiera różne formy, często inne niż te, które znamy z nieodległej i odleglejszej przeszłości. Dziś antysemityzm bardzo często przejawia się jako wrogość wobec państwa Izrael, tak charakterystyczna zwłaszcza dla europejskiej lewicy, ale także dla innych sił politycznych w Europie. Ktoś powiedział tutaj o Izraelu jako małym państwie. Izrael nie jest małym państwem, jest państwem, które udowodniło, że nie terytorium i ilość ludności, a siła ducha i umysłu oraz determinacja i odwaga stanowią o wielkości narodów i państw. Izrael jest państwem na swój sposób wielkim i tą wielkość musimy traktować jako dowód siły ducha, ale także jako dowód tego, że gdzieś tam nad nami jest siła, ta najwyższa, boska, która o wszystkim decyduje, bo bez niej Izrael nie mógłby istnieć. To swego rodzaju cud naszych czasów.”

21845570_1524660484280092_1032343642_o From the depths logo