Fundacja LEX NOSTRA wyjaśnia: jak sprawnie i zgodnie z prawem uzyskać pozwolenia na broń do celów sportowych?

Fundacja LEX NOSTRA przedstawia Państwu informację o procedurze, którą należy wypełnić, by uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych. W obliczu często zmieniającego się prawa, warto usystematyzować i uaktualnić wiedzę w tym względzie.  

Pierwszym krokiem do uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych jest rzecz jasna zapisanie się do stowarzyszenia o charakterze strzeleckim lub do klubu strzeleckiego. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego klubu ma większe znaczenie niż może się zdawać. Przy wyborze organizacji strzeleckiej lub klubu warto pamiętać, że część klubów zapewnia tańsze wizyty u lekarza, pomaga w przygotowaniach do egzaminu, a nawet pomaga napisać profesjonalne podanie do Komendy Wojewódzkiej Policji odnośnie pozwolenia na broń. Warto więc przed zapisaniem się przeczytać regulamin klubu i poznać jego ofertę. Co ważne, w siedzibie klubu nie trzeba bywać, więc można wybrać nawet klub odległy od swojego miejsca zamieszkania. Koszt rocznej składki przy przynależności do klubu zależy od statutu i oferty danego klubu, może więc wynosić tak kilkadziesiąt, jak i nawet 800 złotych.

Kolejny etap to zdobycie patentu strzeleckiego, bez posiadanych kwalifikacji sportowych niemożliwe jest bowiem zdobycie pozwolenia na broń. Zdanie egzaminu na patent strzelecki odbywa się około trzy miesiące po zapisaniu się do klubu sportowego. Nauka do egzaminu nie jest przesadnie trudnym zadaniem, wystarczy nawet tylko kilka godzin wydajnej nauki, by zdobyć najważniejszą wiedzę. Egzamin składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej, a jego koszt to 400 złotych.

Trzecim krokiem jest uzyskanie licencji zawodniczej, która wydawana jest na okres roku. Żeby ją odnowić, trzeba w danym roku zaliczyć odpowiednią ilość startów w zawodach. Mając licencję na wszystkie 3 rodzaje broni (pistolet, karabin, strzelba), trzeba wystartować łącznie 8 razy (np. 4x pistolet, 2x karabin, 2x strzelba). Osoba odpowiednio zdeterminowana jest w stanie wystartować osiem razy przy okazji 2- 3 pobytów na strzelnicy. Koszt uzyskania licencji zawodniczej to 50 złotych. 

Ważnym punktem przy uzyskiwaniu pozwolenia na broń są badania lekarskie oraz psychologiczne. Konieczna jest zarówno wizyta u lekarza ogólnego, jak i lekarza psychiatry, który zada kilka pytań i poprosi o rozwiązanie kilku testów psychologicznych. Średni koszt wizyty u jednego lekarza to 150 – 250 złotych.  

Końcowym etapem zabiegania o pozwolenie na broń do celów sportowych jest napisanie podania do Wydziału Postępowań Administracyjnych właściwej Komendy Wojewódzkiej Policji. Załączniki do samego podania stanowić powinny: zaświadczenie z klubu strzeleckiego, kopie dokumentu potwierdzającego nadanie licencji, kopie dokumentu potwierdzającego nadanie patentu, wyniki badań, potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej. Koszt tego końcowego etapu uzyskiwania pozwolenia to około 330 złotych.